Usługi informatyczne EB@RT
ul. Piastowska 80-358
GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT
kontakt@it-ebart24.pl 510211096

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Najtrudniejszy przeciwnik do pokonania to taki, o którym nie wiemy, że nim jest – tę prostą prawdę każdego dnia wykorzystują w praktyce hakerzy wypuszczając do sieci kolejne trojany. Oprogramowanie typu „koń trojański” jest o tyle bardziej niebezpieczne od „zwykłych” wirusów, że przeważnie oferuje użytkownikowi szereg przydatnych z jego perspektywy usług i funkcjonalności, dzięki czemu łatwo się rozprzestrzenia i nie wygląda na szkodliwe.

 

Tymczasem jednak aplikacje tego typu zupełnie niezależnie od swego nominalnego przeznaczenia zajmują się instalowaniem w zainfekowanym komputerze funkcji pozwalających hakerowi na różnego typu działania, których do pożądanych zaliczyć się nie da.
Najczęściej trojany umożliwiają:

  • instalowanie oprogramowania typu spyware i szpiegowanie działań użytkownika zainfekowanego komputera,
  • przejmowanie kontroli nad taką maszyną,
  • włączenie w botnet (sieć komputerów-zombie stosowanych do ataków DDoS),<;li>
  • szyfrowanie zawartości dysków i usuwanie plików z zainfekowanego komputera,
  • wyświetlanie niechcianych reklam i modyfikację działania przeglądarki internetowej.

Sporym zagrożeniem dla komputerów podłączonych do sieci są też robaki komputerowe, które od typowych wirusów różnią się jedną zasadniczą cechą: do autoreplikacji nie potrzebują żadnego pliku.

Pierwotnie robaki miały bardzo proste funkcjonalności (np. namnażanie się aż do momentu wyczerpania przestrzeni dyskowej w zarażonej maszynie), ale współczesne odmiany są o wiele groźniejsze, ponieważ najczęściej posiadają możliwość modyfikowania swej funkcjonalności dzięki ściąganiu za pośrednictwem Internetu służących do tego modułów.

Bardziej zaawansowane robaki potrafią również usuwać oraz niszczyć pliki z zainfekowanego komputera, rozsyłać spam, a także zainstalować w systemie trojany czy backdoory (tylne furtki, umożliwiające hakerowi przejęcie kontroli nad komputerem).

Firma Eb@rt oferuje profesjonalne oprogramowanie antywirusowe

Polub NAS!!!