Usługi informatyczne EB@RT
ul. Piastowska 80-358
GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT
kontakt@it-ebart24.pl 510211096

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Oszustwa internetowe policja

Według danych udostępnianych przez Biuro Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji oszustwa internetowe stanowią obecnie największy odsetek przestępstw popełnianych przez cyberprzestępców.

 

Rodzajów i odmian potencjalnych oszustw jest bardzo wiele, poniżej prezentujemy jedynie te najczęściej spotykane:

Fałszywa oferta zakupu

Ta forma oszustwa cieszy się wyjątkowo dużą popularnością i (niestety) charakteryzuje się sporą skutecznością. Polega na wystawieniu na popularnym portalu aukcyjnym albo forum tematycznym atrakcyjnej cenowo oferty sprzedaży jakiegoś popularnego wśród nabywców produktu. Osoba zainteresowana zakupem dowiaduje się najczęściej, że wymaganą kwotę należy przelać sprzedawcy za pośrednictwem Western Union albo innego wskazanego pośrednika finansowego, ponieważ sprzedająca osoba przebywa za granicą i chce jak najszybciej otrzymać środki, ale po dokonaniu przelewu kontakt ze „sprzedawcą” się natychmiast urywa.

Jeśli zatem trafimy na szczególnie atrakcyjną ofertę (np. sprzedaży mało używanego, luksusowego samochodu za ułamek jego realnej wartości), pamiętajmy, że to niemal na pewno próba wyłudzenia pieniędzy i bezwarunkowo poprośmy o możliwość osobistego obejrzenia auta przed zakupem. Zgłaszajmy też tego rodzaju oferty na Policję;

Oszustwo loteryjne

Upatrzona przez przestępcę ofiara (lub grupa ofiar) otrzymuje drogą mailową informację o wygranej w loterii lub konkursie. Nagroda, zwykle wysoka, jest jednak możliwa do odebrania jedynie pod warunkiem wykonania przelewu na określoną kwotę na wskazane w wiadomości konto bankowe. Oczywiście po przelaniu środków kontakt się urywa, a żadne pieniądze na konto ofiary nie wpływają.

Aby się przed tego typu oszustwem skutecznie uchronić, wystarczy pamiętać o dwóch rzeczach: po pierwsze nie da się wygrać niczego, jeśli się nie brało udziału w danej loterii, a po drugie w przypadku wygranej nikt nie powinien od nas żądać wpłaty jakiejkolwiek kwoty po to, by móc wydać nam nagrodę finansową. Nawet w przypadku wygranych rzeczowych podatek od nich uiszcza organizator konkursu czy loterii;

Oszustwo nigeryjskie

Opiera się na rozsyłaniu do użytkowników Internetu wiadomości, w których rzekomi dalecy krewni proszą o wsparcie finansowe w celu odzyskania pieniędzy (zwykle mowa o odszkodowaniu) od jakiegoś kraju. Bardzo często używano Nigerii, stąd nazwa oszustwa.

Cyberprzestępca w takiej wiadomości obiecuje, że po zdobyciu pieniędzy podzieli się nimi ze swoim „krewnym”, ale kiedy tylko otrzyma pieniądze od swej ofiary, ucina kontakt z nią, o odzyskaniu wpłaconych na podane konto środków również nie ma mowy. Oszustwa nigeryjskiego można dość łatwo uniknąć dzięki uważnemu czytaniu (często wiadomości te zawierają wiele błędów gramatycznych, stylistycznych i innych – przestępcy stosują je, by ominąć filtry antyspamowe), ale nadal wiele osób pada ofiarą internetowych złodziei korzystających z tego schematu;

Oszustwo SMS-owe

W tym schemacie działania przestępcy wyłudzają od ofiary pieniądze poprzez naliczanie opłat za wiadomości SMS (np. zawierającą e-kartkę albo jakąś wróżbę), przy czym pojedyncza wiadomość z reguły kosztuje jedynie od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych. Ukryty haczyk tkwi w tym, że w regulaminie usługi zawarta jest informacja, iż kupujący uiszcza od razu opłatę za cały pakiet tego typu wiadomości (najczęściej 100), co zwiększa koszty dość drastycznie.

Ponadto firmy trudniące się tego typu procederem zwykle działają legalnie, co oznacza, że muszą podać realne koszty swoich usług – ale jedynie w regulaminie. Jedynym zatem sposobem na uniknięcie tego oszustwa jest dokładne czytanie regulaminów usług, z których decydujemy się skorzystać za pośrednictwem naszych telefonów komórkowych;

Oszustwo matrymonialne

Polega na rozsyłaniu na e-maile mężczyzn propozycji o charakterze matrymonialnym, przy czym najczęściej „autorką” jest młoda, atrakcyjna Rosjanka lub Ukrainka, która chętnie przyjechałaby do adresata wiadomości, ale nie ma na to pieniędzy. W związku z tym prosi o przelanie na jej konto kwoty pozwalającej sfinansować podróż. Po uzyskaniu pieniędzy kontakt zostaje zerwany.

Firma Eb@rt oferuje szkolenia dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu

Polub NAS!!!